Novinky

ŠKO-ENERGO dokáže zabránit poklesům napětí ve ŠKODA AUTO

_ste1884.jpg

Vypadá nenápadně.. Ve skutečnosti však jde o zcela novou technologii. Společnost ŠKO-ENERGO díky zařízení UGS (Ultracapacitor Grid Stabilizer) udělala další velmi smělý krok směrem k inovačním technologiím. Projekt ultrakapacitoru je řešením poklesů v síti vysokého napětí, které způsobují výpadky řídicích systémů a robotických linek v lakovnách ŠKODA AUTO. Unikátně zařízení na bázi superkondenzátorů je první svého druhu u koncového zákazníka v Evropě. Projekt byl realizován ve spolupráci se společností E.ON Česká republika. V pátek 1. listopadu bylo zařízení slavnostně uvedeno do provozu a představeno médiím.

Odvahu ŠKO-ENERGO určovat trend v moderních technologiích ocenil ve svém vystoupení během slavnostního ceremoniálu také Dr. Michael Oeljeklaus, člen představenstva ŠKODA AUTO pro oblast výroby a logistiky. „Pro ŠKO-ENERGO je to typické. Nejde o první projekt, kterým pozitivně překvapila a inspirovala dokonce celou republiku. Ultrakapacitor je prvním zařízením svého druhu, skvěle funguje a očekáváme, že další zařízení tohoto druhu budou využívána nejen v rámci ŠKODA AUTO.“

V posledních letech přibývá poklesů napětí jak v distribuční síti vysokého napětí 110 kV, tak i v přenosové soustavě 400 kV. Jednou z příčin jsou připojované obnovitelné energetické zdroje do sítě nebo například klimatické vlivy. Následky poklesů jsou pro společnost ŠKODA AUTO zásadní, protože způsobují v její výrobě výpadky řídicích systémů a s ohledem na automatizaci výroby také výpadky robotických linek. ŠKODA AUTO vybrala jako prioritní pracoviště lakovny v Mladé Boleslavi a v Kvasinách, kde se ztráty ve výrobě z kapacitních důvodů dohánějí nejobtížněji.

„Poklesy napětí a zálohování výrobních zařízení automobilky se v posledních dvou letech staly důležitým tématem a úkolem, se kterým se ŠKODA AUTO obrátila právě na naši společnost jako na partnera energetických dodávek a služeb. Naše know-how jsme propojili s návrhy expertů ze společnosti E.ON ČR, s.r.o., konkrétně s její dceřinou firmou Local Energies a.s., jako dodavatelem a investorem zařízení. Výsledkem této spolupráce byl návrh unikátního záložního zdroje UGS na bázi superkondenzátorů. Toto zařízení je schopné dodat potřebnou energii v případě krátkodobého poklesu napětí a udržet hladinu napětí na nominální hodnotě,“ upřesňuje jednatel společnosti ŠKO-ENERGO Ing. Tomáš Kubín.

Zástupcům médií projekt zařízení UGS představili pánové Ing. Milan Poddaný, prokurista společnosti ŠKO-ENERGO a JUDr. Robert Vinický, předseda představenstva Local Energies, a.s. ze skupiny E.ON.

Za týmem ŠKO-ENERGO jsou týdny pečlivé náročné práce. Výsledek totiž – vzhledem k tomu, že nikdy nebyl v těchto podmínkách realizován – rozhodně nebyl předem zaručen. „Věřili jsme si, společně s kolegy z E.ON jsme postavili skvělý tým, kterému bychom rádi poděkovali a vyšlo to,“ řekl na setkání se zástupci médií prokurista ŠKO-ENERGO Milan Poddaný, který vedl tým po technické stránce, a dodal: „Osobně jsem si oddechl až ve chvíli, kdy jsme zařízení podrobili první ostré zkoušce a citliví roboti na lince v lakovně, pracovali nerušeně dál. Ani to s nimi nehnulo. Teprve tehdy jsem s jistotou věděl, že to dokážeme.“

Více se o tomto inovativním zařízení se dočtete v tiskové zprávě.

Tisková zpráva


Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v našem prohlášení o ochraně osobních údajů. Níže můžete udělit souhlas se zpracováním osobních údajů pro níže uvedené účely.
Podrobnosti