Novinky

Sokolí rodinka má na komíně pátá mláďata

sokoli.jpg

Komín teplárny ŠKO-ENERGO se pro vzácné sokoly stěhovavé stal už trvalou jarní adresou. Vrátili se totiž znovu a popáté vyvedli mláďata. A letos jsou – stejně jako loni, junioři dokonce hned čtyři.

Drobečci se mají čile k světu, jména POPELKA, POPÍLEK, STŘELKA a PÍRKO získali jednak od zaměstnanců ŠKO-ENERGO a také od dětí, které se před rokem zúčastnily soutěže se Sokim (maskotem společnosti). „Na ochranu sokolů stěhovavých jsme velmi hrdí,“ říká za vedení ŠKO-ENERGO Ing. Miroslav Žďánský. „Ochrana životního prostředí a ekologická témata patří dlouhodobě k našim prioritám. Sokoli jsou ale naše srdcovka a máme signály, že mnoho lidí v Mladé Boleslavi a regionu to má také tak.“

Sokoli 2019

Sokolí máma už se o své čerstvě narozené ratolesti pečlivě stará.

Sokoly můžete sledovat prostřednictvím on-line kamery na webu - https://www.sko-energo.cz/cs/sokoli/, zajímavosti naleznete také na našem facebooku - https://www.facebook.com/SkoEnergo/! Nyní se budou rodiče o mláďata přibližně čtyřicet dnů starat.

Kroužkování sokolíků v přímém přenosu

Z kroužkování ptáků letos chystáme přímý přenos. Jeho datum však bude teprve upřesněno. Proč zatím není datum jisté a co se bude během kroužkování dít, vysvětluje ornitolog Václav Beran.

Kroužkování je jednorázový zásah na hnízdě, který nám umožní o mladých sokolech zjistit v jejich dalším životě důležití informace a když máme štěstí i jejich životní osudy. Pro sokoly je to samozřejmě rušení, které ovšem bez problému zvládají, pokud je kroužkování provedeno profesionálně. Je důležité navštívit hnízdo ve správnou dobu - tedy mláďata nesmí být ani příliš malá, ani příliš velká. Malým mláďatům nejdou nasadit kroužky a při špatném počasí by mohla prochladnout, příliš velká mláďata by mohla vyskočit předčasně. V budce je ale ta pravděpodobnost velmi malá. Navíc máme u budky kameru, takže přesně známe stáří mláďat a můžeme kroužkování dobře naplánovat. Je třeba také kroužkovat za pěkného počasí.

Kroužkování 20178

Poprvé byli naši sokolíci na komíně teplárny okroužkování v roce 2017.

K mláďatům je třeba přistupovat šetrně, podobně jako k ostatním ptákům. Kroužkovat může ale pouze držitel kroužkovací licence, takže odbornost je vždy zaručena. Důležité je zůstat v klidu, ideálně dát všechna mláďata do tmavého pytlíku, či je překrýt v budce látkou, aby se uklidnila. Sokoli to snáší bez problémů, krev teče obvykle kroužkovateli, neboť sokoli se umí dobře bránit pařáty i zobákem. Rodiče obvykle při kroužkování obletují komína a křičí, po akci se ale rychle vrací zpět za mláďaty. Jejich vazbu na mláďata ani hnízdiště to nijak nenarušuje.

I letos chystáme soutěž pro děti

Díky sokolům se daří v regionu zaujmout pro problematiku ochrany životního prostředí i děti a mládež. Předloni jsme se sokolníky a živými sokoli navštívili základní školy v Mladé Boleslavi s projektem „Poznávejte sokolíky“. Loni proběhla úspěšně soutěž „Sokiho letecká liga“, ze které mimo jiné vznikla celá řada překrásných obrázků. Ty nejpovedenější si můžete prohlédnout v galerii pod článkem.

„Soutěž bude pokračovat také letos, s týmem kolegů ladíme poslední drobnosti,“ uvádí Miroslav Žďánský. Informace k soutěži pro dětské školní týmy budou uveřejněny do konce dubna na webu a facebooku společnosti.

Fotogalerie:

Výkresy_Soki_2019

Výkresy_Soki_2019

Výkresy_Soki_2019

Výkresy_Soki_2019

Výkresy_Soki_2019

Výkresy_Soki_2019

Výkresy_Soki_2019

Výkresy_Soki_2019

Výkresy_Soki_2019

Výkresy_Soki_2019

Výkresy_Soki_2019

Výkresy_Soki_2019

Výkresy_Soki_2019


Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v našem prohlášení o ochraně osobních údajů. Níže můžete udělit souhlas se zpracováním osobních údajů pro níže uvedené účely.
Podrobnosti