Novinky
Topná sezóna byla zahájena

Příchod podzimu s sebou přinesl chladné noční teploty a průměrná teplota nevystoupala nad 13 stupňů. Nastaly tak podmínky pro zahájení letošní topné sezóny. Oproti loňskému roku začala topná sezóna o čtyři dny později.
Společnost ŠKO-ENERGO, která je generálním dodavatelem tepla pro region, se na ni během letních měsíců jako každoročně pečlivě připravila. Během letních odstávek byla na zařízení a rozvodech společnosti provedena potřebná údržba, opravy a předepsané revize. Pro pracovníky naší společnosti jde o období zvýšené aktivity, která je však nezbytná pro zachování kontinuity a spolehlivosti dodávek tepla, minimalizace poruch v průběhu zimních měsíců. Letošní odstávky trvaly 6 dnů a byly nejkratší za poslední roky.
Aby se však teplu u vás doma „líbilo“ a nedocházelo ke zbytečnému plýtvání penězi, je dobré dodržet následující pravidla.
1. Než se mráz dostaví
Obyvatelé bytových domů by měli před topnou sezónou zkontrolovat, jestli radiátory dobře těsní nebo netečou. A ohlídat si, jestli skutečně správně hřejí. Někdy je potřeba je odvzdušnit povolením ventilu, ze kterého by posléze měla plynule odtékat voda. Vzduch v soustavě radiátorů je pořádně drahá záležitost, může totiž zapříčinit zvýšení spotřeby tepla až o čtvrtinu. Za celkovou kontrolu topné soustavy v domě je odpovědný správce objektu.
2. Zaostřeno na radiátory
Když už jsme u nich… Věnujte radiátorům pozornost, ještě to stihnete. Kontrola spočívá v prohlídce, zda na radiátorech nejsou viditelné stopy rzi. Pokud ano, topení zbruste a pečlivě očistěte. Silně poškozená místa natřete základním nátěrem antikorozní barvou. Nátěr poskytuje dlouhodobou antikorozní ochranu s výbornou přilnavostí a dobře připraví povrch pro lepší přilnavost vrchního nátěru. Nakonec natřete celý povrch vrchní barvou. Protočte všechny termostatické hlavice na radiátorech. Jejich pohyb by měl být hladký a bezproblémový. Vadné hlavice vyměňte.
3. Ukaž, kudy prcháš
Teplo rádo uniká, má-li kudy. Nejčastěji to bývají netěsnící okna nebo dveře. Pokud jste v létě nestihli vyměnit stará okna za plastová, alespoň je utěsněte. Zkontrolujte těsnění vstupních dveří, a pokud teplo stále uniká, instalujte speciální práh s těsněním. Tepelným ztrátám zamezí i žaluzie (ty venkovní navíc zabrání příchodu studeného vzduchu), případně záclony. Jestliže chcete mít skutečně detailní přehled o tom, kudy teplo uniká, podrobte svou domácnost tzv. termoviznímu měření. Náš tip: Toto měření může dobře posloužit i ke kontrole zateplovacích prací. Výsledkem jsou vždy barevné mapy, ze kterých jasně poznáte oblasti, ze kterých teplo uniká. Dnes se termokamery půjčují a nepotřebujete zásah odborníka.
4. Dejte teplu prostor
Se zmíněnými záclonami to není jen tak. Jestliže jsou příliš dlouhé a husté (nebo jde přímo o závěsy), pak tvoří bariéru, přes kterou se teplo do obytných místností jen těžko dostane. Buď zkracujte, nebo je rozhrňte. Také skrz opěradlo pohovky, která je příliš těsně přisunutá k radiátoru, se teplo špatně probojuje. Hodně ho pohltí i nevhodně zvolené radiátory, ozdobné mřížky apod.
5. Vivat větrání
Větrat se musí umět. Nejšetrnějším způsobem je ráno i večer otevřít okno dokořán, aby se vyměnil vzduch v místnosti, ale neprochladly stěny. Čerstvý vzduch se tím pádem snadno ohřeje zpět – mnohem snadněji (a úsporněji), než když máte po celý den otevřenou větračku a domov se postupně mění v lednici.
Věděli jste, že...
Začátek topné sezóny se řídí vyhláškou č. 194/2007 Sb. a dodávka tepelné energie se zahájí v otopném období (od 1. 9. do 31. 5.), když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě poklesne pod +13 °C ve 2 dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 °C pro následující den.
Naopak vytápění bytů a nebytových prostor se zase omezí nebo přeruší v otopném období tehdy, jestliže průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě vystoupí opět nad 13 stupňů ve dvou po sobě následujících dnech a nebude se dále ochlazovat. Mimo legislativní požadavek se zohledňuje i požadavek majitele objektu. Během měsíce září není neobvyklé, že se vytápění přeruší i několikrát.