Novinky

Zaostřeno na komín: sokol se vrátil domů

sokol_komin_skoenergo.jpg

Sokol stěhovavý opět našel cestu do umělého hnízda na dvousetmetrovém komíně ŠKO-ENERGO v Mladé Boleslavi. Podle ornitologa se chystá na hnízdění. Pokud vyvede na svět mláďata, bude to již potřetí v řadě.

„Když jsme umístili na náš komín umělé hnízdo, doufali jsme, že se v něm sokoli zabydlí a vyvedou v něm na svět svá mláďata. To se už dvakrát podařilo. A nyní se k nám sokol vrátil potřetí. Mám z toho velkou radost. Říká se „do třetice všeho dobrého“, takže věřím, že za pár týdnů budou nad Mladou Boleslaví opět kroužit „naše“ mláďata,“ okomentoval návrat sokola stěhovavého jednatel společnosti ŠKO-ENERGO Ing. Jaromír Vorel.

A podle aktuální situace v hnízdě to vypadá, že skutečně můžeme očekávat další opeřený přírůstek. „Samice už vysedává před budkou, to je dobré znamení, chystá se na hnízdění," předpokládá podle čerstvých snímků z místa ornitolog Václav Beran. Na komíně ŠKO-ENERGO se od roku 2015 narodilo již šest sokolích mláďat. „Je to dobrá zpráva a odměna za pokusy o obnovu sokolí populace prostřednictvím umělých hnízdišť,“ podotkl mladoboleslavský ornitolog Pavel Kverek.

Umělá hnízdiště na vysokých místech ve městech poskytují dravcům možnost bezpečně hnízdit ve výšce a mít dostatek potravy. Narození mláďat na komíně v areálu mladoboleslavské automobilky je prvním případem zahnízdění sokolů přímo v Mladé Boleslavi a pro zdejší sokoly je to šance do budoucna. Hnízdo je ve výšce zhruba 160 metrů na předposledním ochozu komína od roku 2013, o dva roky později se v něm narodila první mláďata. „Vše nasvědčuje tomu, že se nám podařilo nastartovat populaci sokola stěhovavého v Mladé Boleslavi,“ dodal Jaromír Vorel.

Sokol ŠKOENERGO 2017

Návrat sokola, neděle 26. února 2017 čas 19:39

 

Trojčata sokola v umělém hnízdě ŠKO-ENERGO, květen 2016

Trojčata v umělém hnízdě, květen 2016

 

První sokolí trojčata na komíně ŠKO-ENERGO, rok 2015

První sokolí trojčata na komíně ŠKO-ENERGO, rok 2015

 Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v našem prohlášení o ochraně osobních údajů. Níže můžete udělit souhlas se zpracováním osobních údajů pro níže uvedené účely.
Podrobnosti