Novinky

Další generace sokolů ŠKO-ENERGO je na světě

sokoli_2020.jpg

S teplými jarními paprsky přišla na svět letošní mláďata sokolů, kteří letos zahnízdili již pošesté na komíně ŠKO-ENERGO. Komín mladoboleslavské teplárny ŠKO-ENERGO byl od počátku března znovu obydleným místem. V budce zahřívala sokolice čtyři vejce, zatímco život ve městě hluboko dole se téměř zastavil. Sokoli jsou však důkazem, že příroda svá kouzla nezastavila a letos se sokolímu páru narodila čtyřčata!

Tak tedy… Kdo se vlastně do plechové budky na komíně letos nastěhoval a kdy? Ornitolog Mgr. Václav Beran především zmiňuje, že sokoli přiletěli tentokrát velmi brzy. „Mírná zima přiměla mnoho živočišných a rostlinných druhů k časnému startu nové sezóny,“ vysvětluje s tím, že spěch se netýká zdaleka jen sokolů. „U nás zimující druhy ptáků začínají hnízdit dříve a ty migrující se zase překvapivě časně vrací zpět ze zimovišť. Podobné je to letos i se sokoly stěhovavými, a to díky teplému počasí a časné migraci ostatních ptačích druhů, které tvoří většinu jejich jídelníčku.“

Už v lednu on-line kamera prozradila, že mají chuť se k nám vrátit. První vejce v budce na komíně bylo letos 2. března. Jedná se o stejnou sokolici jako v předchozích letech, značenou německými kroužky s kódem 5LH. „V případě samce vzhledem k tomu, že není značen, nemůžeme tvrdit jistě, že je to tentýž. Nicméně s velkou pravděpodobností zůstává celý pár v Mladé Boleslavi nezměněn od roku 2017, kdy se nám samici poprvé podařilo odečíst. Samice se narodila v roce 2013 také v budce na komínu, ale v Glauchau v Sasku. Je to cca 174 km daleko. Takže zůstala věrná hnízdění na stavbách.“

Opeření rodiče se v plechové budce nainstalované na komíně teplárny v roce 2014, svědomitě starají o svá čtyřčata. Od roku 2015, kdy sokolí pár poprvé na komíně úspěšně zahnízdil, se narodilo do současnosti s letošními čtyřčaty již 21 mláďat!

Sokoli 2019

Sokoly můžete sledovat prostřednictvím on-line kamery na webu - https://www.sko-energo.cz/cs/sokoli/, nově také na iDNES Slow TV - https://tv.idnes.cz/slow.

Sokoli 2020

Sokolí máma počátkem března snesla 4 vajíčka.

Sokoli 2020

V dubnu se vylíhli 4 chlupáčci.

Sokoli 2020

Sokolí rodinka pohromadě.

Sokoli 2020

Sokolíci se mají čile k světu.


Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v našem prohlášení o ochraně osobních údajů. Níže můžete udělit souhlas se zpracováním osobních údajů pro níže uvedené účely.
Podrobnosti